פעילות למען נוער בסיכון

קרן אניאס ובני שטיינמץ רואה חשיבות רבה בהעצמה ובקידום של בני ובנות נוער בסיכון כדי לאפשר להם לבנות אורח חיים נורמטיבי, תקין ובטוח המבוסס על חוויית השתייכות חברתית והצלחה.על כן היא תומכת בפעילותן של עמותות המשתמשות בכלים טיפוליים, חינוכיים ויצירתיים ייחודיים ובמודלים חדשניים כדי לתת מענה איכותי ואקטיבי לאוכלוסייה זו. בתמיכתה בעמותות אלה מטרת הקרן היא כפולה, ראשית היא שואפת לסייע לעמותות לעשות את עבודתן, להגיע לבני הנוער ולפתח את המענה שהם נותנים; שנית היא מעוניינת לסייע לאותן עמותות להפיץ את הבשורה, כלומר להעלות מודעות ולהנגיש את המודל והכלים שהן פתחו לעמותות ולגופים שונים בארץ ובעולם.

כדי להעניק לעמותות שכבת תמיכה נוספת, יזמה הקרן את הקמת פורום העמותות למען נוער בסיכון. הפורום בנוי מכלל העמותות הנתמכות על ידי הקרן ומתכנס אחת לשנה כדי לעודד בניית קשרים ושיתופי פעולה ולאפשר למידת עמיתים ותמיכה הדדית.

בין הארגונים להן סייעה הקרן לאורך השנים ניתן למנות את עמותת "דארנא", רשת אמי"ת, פרויקט "רצי הסמטה" של עמותת יהורז, עמותת "נירים", תיאטרון קרוב מייסודו של ניקו ניתאי, ובית הספר לצילום מוסררה בירושלים.

הכלים באמצעותם ארגונים אלה ואחרים מעצימים נוער בסיכון מגוונים מאוד וכוללים בין היתר פעילויות ימיות, ספורט אתגרי, פעילויות שטח, טיפול בבעלי חיים, רכיבה טיפולית, כדורגל, קולנוע ומוסיקה. קרן שטיינמץ והארגונים בהם היא תומכת פועלים מתוך אמונה שבאמצעות יחס אישי, גישה מכבדת וכלים טיפוליים וחינוכיים יצירתיים ניתן להתחבר לבני הנוער בצורה חדשה, שונה, חווייתית ומעצימה, תוך התייחסות למגוון רחב של תחומי חיים וחוזקות.

בקרת פעילות העמותות

כדי לוודא שהעמותות מנצלות באופן מיטבי את התקציב הניתן להן על ידי הקרן מתבצעת הגדרת מטרות משותפת בתחילת התהליך ובקרה שוטפת במהלך השנה. בתחילת השנה שולחת כל עמותה לקרן תוכנית עבודה מפורטת לשנה הקרובה, בהתייחסות לאוכלוסיית היעד ולפעילויות המתוכננות ותוך הצבת מטרות על פי תקצוב משוער. במהלך השנה מקיימת הקרן מעקב אחר העמותות ופעילותן, ובסיום השנה נשלחים דוחות מפורטים המסכמים את פעילותה של כל עמותה באותה שנה, תוך התייחסות לעמידה במטרות אשר הוצבו בתחילת השנה וכן לניצול התקציב.

בין המטרות שהעמותות מציבות לעצמן ניתן למנות העצמה אישית של בני הנוער; פיתוח וטיפוח כישורי חיים ומיומנויות לצורך שיבה לחיים נורמטיביים; עידוד משמעת עצמית; מניעת נשירה מבתי הספר; השלמת בגרויות; גיוס לצה"ל תוך ביצוע שירות משמעותי; השתלבות מיטבית בעולם העבודה; העשרה תרבותית; עידוד כישורי הביטוי, ההבעה והיצירתיות; ותרומה לקהילה.

 

פורום העמותות למען נוער בסיכון

קרן אניאס ובני שטיינמץ אינה מסתפקת רק בתמיכה כלכלית בפעילות העמותות בהן היא תומכת ויזמה הקמה של פורום ייעודי בו משתתפים נציגים מכלל העמותות הנתמכות. פורום זה, המכונה פורום העמותות למען נוער בסיכון, נולד בראש ובראשונה על מנת לאפשר למידת עמיתים הדדית ויצירת שיתופי פעולה פוריים בין עמותות שונות.

מטרות פורום העמותות למען נוער בסיכון הן:
• לסייע לעמותות לפעול למען בני ובנות נוער בסיכון תוך שיפור מתמיד של יכולותיהן הארגוניות, המקצועיות והטיפוליות.
• לאפשר לעמותות להכיר עמותות אחרות הפועלות בתחומים דומים, משיקים או משלימים, לשתף פעולה וללמוד יחד.
• לעזור לעמותות לקדם שימוש בכלים שפיתחו ולהרחיב את מעגלי השפעתן.
• להעלות מודעות בקרב גורמי רווחה וחינוך לקיומם של כלים טיפוליים רבים ומגוונים המופעלים בשטח בהצלחה.

חברי הפורום נפגשים אחת לשנה ומתארחים בכל פעם בעמותה אחרת מן החברות בפורום. במהלך מפגשים שנתיים אלה, העמותה המארחת מציגה את פעילותה ומתקיים דיון פורה באתגרים המשותפים אשר ניצבים בפני כל אדם או ארגון העובדים עם ולמען נוער בסיכון.